Την Τρίτη 9 Νοεμβρίου τα τμήματα Β΄ και Γ΄ Πληροφορικής του Μαυρογένειου ΕΠΑΛ Σάμου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο τμήμα ρομποτικής του Εργαστηρίου Τεχνητής Νοημοσύνης του Τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του πανεπιστημίου Αιγαίου στο Καρλόβασι.

Κατά την επίσκεψη στο χώρο του εργαστηρίου οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις δράσεις του Πανεπιστημίου στην ρομποτική, όπως τη διοργάνωση διαγωνισμών και τη σχεδίαση και υλοποίηση πρωτότυπων ρομποτικών συστημάτων.

Οι μαθητές επίσης ενημερώθηκαν για τις δυνατότητες σπουδών και τις επαγγελματικές προοπτικές εξέλιξης πάνω στον τομέα της ρομποτικής.

Μια σύντομη παρουσίαση της εφαρμογής του συστήματος ξενάγησης μπορείτε να απολαύσετε στο βίντεο: